Steelrising – Dark Souls v kulisách francouzské revoluce?

12. září 2022

Tvůrci (nejen) GreedFallu, studio Spiders, vydává novou pecku. A na první pohled vypadá fantasticky. Udrží si nadšení i po rychlé vstupní prohlídce?

Soubojový systém

To, co tě naprosto ohromí a bude se s tebou držet od začátku do konce, jsou souboje ve stylu, který známe ze všech soulsovek. U Steelrising jsou každopádně propracovány na výbornou. S hvězdičkou. Dvakrát podtrženou, zlatým písmem.

Na své si přijdou především fanoušci agresivnějšího a agilnějšího herního stylu – instinkty tě automaticky navedou na to, co dělat. Zjednodušeně, pustit se do všeho co se byť jen trochu pohne. Ti pasivnější si tentokrát budou muset na útočení asi chvíli zvykat, určitě i tady si ale najdou v bránění a krytí své. Soubojový systém rozhodně není jen o klikání jednoho tlačítka, na druhou stranu, protiútoky a výpady dávají příležitost i soupeřům.

Další pozitiva

Ještě se tu chvíli zdržíme. Nebudem ale básnit už jen o soubojovém systému, čestně. Koneckonců, hry nebývají jen o tom.

Dokonale zapracovaná atmosféra tě o tom přesvědčí od první minuty hry. V kombinaci s výborným výběrem hudby tak nebudeš vědět, jestli se nacházíš za svým herním strojem nebo ses přesunul do dob francouzské revoluce s nepřáteli na každém rohu.

Nastavení "obtížnosti" se v Steelrisingu skutečně povedl. Tu si nastavíš vždy sám pomocí svých voleb a rozhodnutí, čímž dostaneš herní zážitek na level, jaký si sám určíš. Ať už tedy chceš pokořit tu největší výzvu nebo si jen užít atmosféru a zbytečně se u bossů nepotit, se Steelrisingem můžeš obojí. Pokud si v “souls” hrách nováčkem, tohle může být dobrá cesta jak s žánrem začít.

Porovnání s Dark Souls

Série Dark Souls se nikdy nijak nespecializovala extrémně na příběh, tady proto Steelrising získává bod. Další získává za lepší atmosféru s grafikou, i když je pravda, že doba od posledních Dark Souls pokročila. Přesto druhý bod pro novinku.

Zaměříme-li se však na pozitiva Dark Souls, ty zas určitě vynikají v boss systémech. Dark Souls snižují na 2:1. A pokud přidáme v potaz i to, že Dark Souls se povedl obrovský herní úspěch v několika dílech najednou, misky se vyváží přibližně ve stejné výši.

Ten poslední pátý bod máš ve své moci ty. Projdi se skrz pařížské uličky a rozhodni, která hra si zaslouží v tomhle pomyslném duelu vyhrát.