Restart série Saints Row

11. září 2022

16 let od prvního dílu uteklo jako voda. Jestli si proto nějaká série zaslouží reboot a restart, Saints Row bude patřit mezi nejžhavější kandidáty. Nový díl se stejnojmenným názvem série je tady a přináší jak osvědčené herní mechaniky, tak samozřejmě úplné novinky.

Co si představit pod pojmem Saints Row?

Zjednodušeně řečeno, otevřený svět s linkou úkolů a misí, které tě provedou skrz hlavní příběh. To by bylo ale až moc jednoduché.

Hra se od počátku potýkala s kritikou, že je příliš podobná sérii GTA. Vývojáři se od tohoto nařčení chtěli distancovat a přišli se skvělými nápady, jak hru nechat plynout jiným směrem. Nechali tak do příběhu zabudovat více referencí na jednotlivé kultury, zasadili více parodií i humoru a od základnu změnili gameplay. Tím se této kritice skvěle vyhnuli, pochybovači ustoupili a Saints Row tenhle tah přinesl skvělé výsledky.

Aby taky ne, když se na světě už šestý díl.

Reboot série aneb šestý díl

Jmenuje se stejně jako celá série i první díl, rozdíly jsou ovšem viditelné hned na první pohled – ať už se jedná o grafiku, gameplay, příběh, dialogy, nebo postavy. Každý z téhle detailů je přitom perfektně propracován a celá hra tě tak možná chytne natolik, že tě od ní budou muset odtahovat ostatní.

Svět Santo Ileso, což je fiktivní město na americké jihozápadě, má neuvěřitelné prostředí a nepopsatelně ostré lokty. Jako budoucí šéf zločinecké organizace musíš ukázat, že s adaptací problém nemáš. Dostat se na vrchol a proslavit se tímto způsobem sice vyžaduje obrovskou porci trpělivosti a nezlomnou vůli, odměna je však více než dostačující.

Jakmile porazíš Los Panteros, Idoly a Marshally, můžeš se těšit tolik zamlouvané odměně. Budování impéria a kontrola města pod absolutní nadvládou. A přesto, že se jedná v překladu o hru svaté řady, dobro má k téhle hře na míle daleko.

Ikonický díl

Jasně, každému se líbí něco jiného. Jestli se ale herní komunita na něčem výrazně shoduje, tak je to právě úspěch třetího dílu, který si získal takové ohlasy, že dostal desátému výročí i vlastní remaster. A protože 10 let rozdílu je dlouhá doba, výrazně vylepšena byla grafika, osvětlení, prostředí, efekty i celé město Steelport, kde se děj odehrává.

Ještě starší díly

Trojka patří k tomu nejlepšímu vůbec, pokud tě ale baví městské akce, určitě budeš chtít vyzkoušet i další kousky. V Key4You.cz můžeme doporučit druhý díl, který sice vyšel už v roce 2009, na jeho genialitě to ale nic nemění.

Pohled z třetí osoby v kombinaci s divokým městem Stilwater dává hráčům obrovské možnosti, jak se stát novým hrdinou. Nejprve plastická chirurgie, poté útěk z vězení a hlavně získávání města kousek po kousku nad nepřátelskými gangy. Připraveny jsou pro tebe zajímavé mise, ikonická místa, skvělé kosmetické doplňky, zábavné minihry, a především, dobrý příběh. Bez něj by to totiž nešlo.

Někdy prostě nezáleží, jestli jde o hru z roku 2009 nebo 2022 – určitě si dokážeš podmanit město z jakéhokoliv roku.

Pusť se do hraní!