Proč The Sims nestárnou a co přinese nový datadisk?

24. července 2022

Psal se rok 2000, když kalifornská herní vývojová společnost EA Maxis přišla na trh s herní sérií The Sims. Hra zaměřená na mikromanagement života virtuálních postaviček Simíků si okamžitě získala celosvětovou oblibu. A nyní na trh přilétá další datadisk čtvrté řady s názvem High School Years.

Ovládání virtuálních lidiček se stalo hitem

Vytvořte si svou domácnost snů, dodávejte základní potřeby svým Simíkům a plnými doušky prožívejte jejich příběhy, jako by byly vaše vlastní. The Sims představuje herní simulaci života Simíků, která vám dává moc vytvářet a kontrolovat životy virtuálních lidí. Hra se stala jednou z hlavních franšíz EA a Maxis. V současné době se jedná o jednu z nejúspěšnějších franšíz počítačových her všech dob. Pokud se tedy EA může pochlubit nějakou úspěšnou sérií, pak je to jednoznačně The Sims. Pokračování The Sims 2 se stalo jednou z nejprodávanějších počítačových her vůbec. V roce 2009 se svět virtuálních lidiček vrátil v nové a vylepšené podobě v nové verzi The Sims 3. Nás však v tuto chvíli bude zajímat poslední část série, pro kterou je aktuálně k dispozici nové rozšíření.

Jaký je základní rámec hry?

Hráč má na starosti jednu nebo více osob (ty nazýváme Simíky), kterým ze začátku hry postaví nebo koupí dům a musí se starat o jejich potřeby. Ty jsou vyjádřeny tzv. ukazateli, které se dělí na náladu, čistotu, společnost, hlad, únavu, zábavu a prostředí. Když se stane, že má Simík některý z ukazatelů v kritickém stavu, začne se bouřit a protestovat. Je bez nálady a dává najevo, co přesně mu chybí. A pokud jste mu nechali svobodnou vůli, třeba si sám objedná pizzu, když má hlad, nehledě na to, že jste poslední peníze šetřili na zaplacení účtů. K dispozici jsou také tři herní módy: Život, v němž se o Simíka staráte (chodí do práce, jí, vaří, uklízí, vykonává základní potřeby). Nákup – slouží k vybavení domácnosti. Pokud však chcete něco koupit, musíte mít dostatek Simoleonů. Stavba – svět Simíka se zastaví a vy se můžete pustit do stavebních úprav apod. S každým novým datadiskem a dílem se svět Simíků rozšířil (někdy až do nevídaných rovin). Když se podíváte na první díl a poslední vydanou sérii, můžete zmapovat i vývoj počítačových technologií. Původní verze se zdá být starověkou verzí té nejmodernější. Přesto i ta původní má něco do sebe, jde přece o virtuální “kopii” světa lidského. A ve světě Simíků můžete vystudovat školu, kterou jste si vysnili, a získat povolání v oblasti, po které jste toužili. A to není od věci. Plníte si sny, kterých jste třeba v realitě nedosáhli. A to neomrzí.

The Sims 4 Expansion Pack číslo 12 – teenager na střední

Hra The Sims 4 vstoupila na trh v roce 2014 a její největší novinkou byl update SmartSim, který Simíkům umožnil reagovat na základě vlastních emocí. Od chvíle, kdy „čtyřka“ spatřila světlo světa, vyšlo celkem 11 rozšíření, dvanáctý s názvem High School Years vychází právě nyní, na konci července 2022.

Staré sami vytvoříte, mladí se učí sami

Hráči přes Simíky vyjadřují jejich individuality, rozvíjejí jejich zájmy a naplňují touhy a cíle. Stávají se tvůrci jejich života – a to v každém smyslu. Už při vytváření nového Simíka vybíráte soubor vlastností, které budou řídit jeho autonomní chování ve většině sociálních situací. Pokud mu tedy například ponecháte hygienu na nula bodech, pravděpodobně po sobě občas zapomene spláchnout nebo si po toaletě umýt ruce. O nevhodném říhání nebo škrábání se na intimních místech raději pomlčíme. Co se týče batolat a dětí, nejsou jejich charakterové vlastnosti pevně stanoveny. Jejich hodnoty budou do budoucna ovlivněny způsobem, kterým budou vychováváni.

Depop – prodávej, kupuj a objevuj nové trendy se svými Simíky

Znáte Depop? Jedná se o online tržiště, které je navržené tak, aby lidem umožňovalo vzdáleně přeprodávat oblečení a různé další herní předměty. Je populární zejména mezi mladými lidmi a funguje také jako platforma pro sociální média, která sdružuje prodejce a kupující. Na konci července 2022 bude móda z tržitě Depop k dispozici v rozšířené verzi The Sims 4 High School Years. Oblečení, které bude ve hře k mání mladým pubertálním Simíkům, bude navrženo skutečnými prodejci Depopu. Jedná se například o umělce a ilustrátory, které uvádíme i s jejich instagramovými účty – Lapoze McTribouy (@judaku), Sha’an d’Anthes (@furrylittlepeach) a módní influencerku Selenu Williams (@selenasshop). Spolupráce s online tržištěm Depop posouvá do popředí zájmu kreativní a unikátní styl generace Z a nabízí tak hráčům autentické herní zkušenosti a možnost úplného splynutí se svými náctiletými Simíky. Rozšiřující balíček High School Years doslova rozrazí dveře herního světa 28. července 2022.

Škola života pro náctileté Simíky

High School Years vám připomene roky puberty, kdy jste zažívali příliv emocí jako na horské dráze, první lásky i zklamání, zkrátka vše, co k tomuto věku patří. Vzpomenete si na krále a královnu maturitního plesu i kanadské žertíky svých spolužáků. Dospívající Simíci mají možnost stát se módními ikonami, které určují trendy. Staňte se slavným „simfluencerem“! Na Copperdale High začíná pro mladé Simíky další životní etapa. Z pohodlí domova a „mamahotelu“ se dostávají na školní kolej, kde se o sebe musejí postarat sami. Navštěvují hodiny, poznávají nové přátele, skládají zkoušky nebo se potkávají v jídelně u oběda. Díky širokému spektru mimoškolních aktivit se s z nich mohou stát roztleskávačky či fotbalisté, ti méně společenští pak nepohrdnou šachovým kroužkem či počítačovým klubem. Věřte, že během svých školních let se nudit rozhodně nebudou.

Discover University – vzhůru do nekonečna a ještě dál

Když už jsme u toho vzdělávacího systému, nebude od věci připomenout rozšíření Discover University, ve kterém vaší Simíci usilovně směřují ke svému cíli, aby vystudovali obor, ve kterém posléze udělají kariéru. Vychutnejte si všechny zážitky, které vám může vysoká škola poskytnout.

Ententýky… tak která škola to bude?

Britchester je tradiční historická univerzita a moderní Foxbury Institute je neméně prestižní institucí, která se zaměřuje na vědu a techniku. Univerzita se stala dalším velmi žádaným rozšířením základní hry. Simíci měli možnost vybrat si ze dvou univerzit a vyzkoušet si studentské spolubydlení na koleji. Každá z těchto univerzit má tři studentské kluby. Pokud se do těchto spolků rozhodnete vstoupit, získáte různé výhody a výzvy pro další rozvoj vašeho Simíka. Další výzvou bylo i skloubení různých večerních party se studiem. A co získáte, když se vašemu Simíkovi podaří úspěšně dostudovat? Otevře se mu možnost snadnějšího kariérního postupu v dané vystudované oblasti, může získat vyšší plat, více dnů dovolené apod. Není na co čekat. Přihlaste se na svou vysněnou školu a očekávejte dopis o přijetí.

Život na venkově versus život ve městě

Rozšiřující balíček Cottage Living není pro každého, ale zaručeně uspokojí všechny milovníky venkova, farmaření, pěstování apod. Odpočinete si od ruchu města v malebném městečku Henford-on-Bagley, kde si můžete v poklidu vést svou farmu se zvířaty. Starejte se o kuřata a králíky a učte se s nimi koexistovat. Nejen domácí, ale i divoká zvířata vás občas poctí svou návštěvou. Kráva vás podaruje mlékem, slepice zase vajíčky. Simíci si mohou krátit čas pěstováním různého druhu zeleniny, nebo si mohou skočit na jedno do místní putyky, kde se z úst tamních štamgastů dozví sáhodlouhou historii městečka. Pokud váš Simík nemá práci, nemusí tesknit, možná si trošku ušpiní ruce od hlíny, ale na živobytí si snadno vydělá farmařením.

Pokud jste naopak společenský typ, zaručeně se najdete v rozšíření City Living, kde si můžete užít vytříbeného společenského života. Ve městě San Myshun se Simíkům mohou splnit všechny sny. Už jste někdy se svým Simíkem bydleli v bytě? Právě nastala ta nejvhodnější příležitost. Pokud jste byli zvyklí své sousedy na předměstí ignorovat, věřte tomu, že tady to jen tak nepůjde. Stěny jsou tenké, noční hudba hlasitá. I když můžete na své sousedy zabouchat, klidu se nejspíš nedočkáte. Ale fantastický výhled na město vám to snad vynahradí.

Nejúspěšnější herní franšíza celosvětově prodala už přes 200 milionů kopií

Svět The Sims se navíc neustále rozšiřuje různými datadisky, které umožňují Simíkům prožívat další a další dobrodružství a radosti i starosti všedního dne. Vyjmenovávat je všechny by bylo opravdu nadlouho, proto jsme vybrali jen některé zajímavé z nich. Tvárná fikce vesmíru The Sims dává hráčům volnou ruku v tom, jaké příběhy a jaké postavy vytvoří. Simíci sice mluví nesmyslným jazykem, občas je vyděsí duch dávného příbuzného či grizzly vybírající odpadky z popelnice, ale jedno je jasné – miliony lidí po celém světě tuto hru i s jejím občasným černým humorem zkrátka milují. A je jedno, jestli se jejich oblíbený Simík náhodou utopí v bazénu bez žebříku, nebo uhoří u plotny bez hlásiče požáru.