Proč se GTA 5 drží na výsluní a kdy ho nahradí GTA 6?

10. července 2022

Grand Theft Auto, zkráceně GTA, patří v herním světe mezi nejskloňovanější názvy. Pátý, a zatím nejúspěšnější, díl téhle herní série, GTA 5, spatřil světlo světa poprvé v září 2013. Od té doby se stal čtvrtou nejprodávanější hrou historie (předstihly ji pouze Tetris, Wii Sports a Minecraft) a spousta prestižních médií tohle kultovní akční RPG od společnosti Rockstar Games označuje dokonce za hru desetiletí. Zajímá tě, co hru o třech kriminálnících vyneslo na výsluní herního světa a jak je možné, že se tam pořád drží? A kdy se konečně dočkáme GTA 6? Tak čti dál.

V Los Santos můžeš všechno!

Děj hry je zasazen do smyšleného státu San Andreas a jeho sluncem zalitého hlavního města Los Santos, při jehož tvorbě se vývojáři nechali částečně inspirovat Los Angeles. Ve zhruba 44 km² rozsáhlém herním světě si můžete vyzkoušet cokoliv, co je v běžném životě nekorektní, nelegální, nebo na to zkrátka jen nemáš odvahu. Tady hraješ za kriminálníky, kterým není nic svaté, a tak se podle toho můžeš s klidem chovat, odhodit všechny zábrany stranou a pořádně se rozšoupnout. Je jen na tobě, kam tvoje kroky povedou. Můžeš se striktně držet dějové linky a plnit jednu misi za druhou, stejně tak se ale můžeš jen tak svobodně poflakovat po Los Santos a užívat si. Možnosti vedlejších aktivit a dobrovolných misí, kterými si můžeš něco přivydělat, nebo si je prostě jen užít, jsou v GTA 5 téměř neomezené. Ještě jsi nikdy nebyl ve strip klubu a nezaplatil si taneček na klíně? V GTA se stydět nemusíš. Chceš si vyzkoušet seskok padákem? Směle do toho, tady se ti nemůže nic stát. Lákají tě pouliční noční závody? Nažhav motor a vyraz poměřit své síly s ostatními závodníky. Zajdi si na pláž, trénuj potápění v oceánu, staň se řidičem taxíku, motorky nebo autobusu, pilotem vrtulníku a kýmkoliv dalším jen budeš chtít. A když se ti cestou někdo připlete pod kola, klidně ho přejeď. V Los Santos můžeš všechno.

Žiješ hned 3 životy najednou!

Další ze skutečností, která GTA 5 nepochybně vysloužila její místo na výsluní, je možnost přepínat se ve hře libovolně hned mezi 3 postavami. Každá z postav, kterou aktuálně neovládáš, navíc v té době žije svým vlastním životem. Často se tak nestačíš divit, co zrovna dělá a kde se nachází, když se k ní rozhodneš vrátit. Jednu chvíli můžeš být milionář Michael, který se po několika letech víceméně náhodou vrátil na dráhu zločince. Během pár vteřin se přepneš na mladého pouličního zlodějíčka aut Franklina a během dalšího okamžiku z tebe hned může být Trevor – nadprůměrně chytrý, ale také nadprůměrně šílený psychopatický vrah. Celou hru se cesty těchto tří týpků navzájem prolínají. Michael se zná s Trevorem už z dřívějších let, kdy spolu tvořili úspěšnou dvojici bankovních lupičů. Franklin se Michaelovi připlete do cesty víceméně náhodou, když se snaží ukrást auto jeho syna. I když má každý z nich většinou své vlastní mise, které plní, na některých spolupracují i všichni společně. Každý z nich má nejen svou unikátní povahu, ale i schopnosti, a tak se při plnění misí dokáží skvěle doplňovat.

Kdy se dočkáme GTA 6?

I když od vydání hry GTA 5 uplynulo už neuvěřitelných 9 let, prostřednictvím neustálého vylepšování a rozšiřování online verze se jejím tvůrcům stále skvěle daří držet hru na prvních příčkách oblíbenosti. Přesto, nebo možná právě proto, však začínají fanoušci čím dál netrpělivěji vyhlížet její další díl. O tom, kdy společnost Rockstar Games naplní očekávání hráčů a konečně vydá GTA 6, se ale zatím stále jen spekuluje. První z verzí, o které se mezi hráči šuškalo, byla založená na domněnce, že Rockstar Games čeká s vydáním GTA 6 na novou generaci konzolí PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Konzole už jsou mezi námi, GTA 6 ale stále zatím ne. Místo toho nám vývojáři z Rockstar Games v únoru letošního roku alespoň konečně oficiálně potvrdili, že na GTA 6 skutečně pracují, a že příprava je v plném proudu. S tím se objevilo hned několik dalších nových spekulací, z nichž ta optimističtější tvrdí, že šestého dílu legendární hry bychom se mohli dočkat už v říjnu příštího roku. Podle další, už méně optimistické teorie, to naopak vypadá, že si na GTA 6 budeme muset počkat až do roku 2025. Kde je pravda, ví zatím nejspíš jen Rockstar Games. Anebo možná ještě ani oni sami ne.

O čem GTA 6 bude?

Stejně jako o datu vydání na trh, tak se spekuluje i o místě, kde se bude celý děj hry tentokrát odehrávat. Občas unikne nějaká ta informace, ale o její pravdivosti se můžeme opět jen dohadovat. Jeden z úniků informací hovoří o tom, že děj GTA 6 bude zasazen do zmodernizovaného města Vice City, jehož prostředí si ze stejnojmenné hry GTA: Vice City určitě dobře pamatuješ. S trochou štěstí se tedy v GTA 6 do známého městečka, inspirovaného Miami, opět vrátíme. Podle dalšího úniku informací je však možné i to, že se místo do Vice City podíváme do vylepšené verze starého známého Liberty City z GTA 3, nebo dokonce že budou obě tato města společně propojena. Další velkou záhadou je i to, jaká bude hlavní dějová linka příběhu a na kolik hrdinů se můžeš těšit tentokrát. Hovoří se o tom, že po velkém úspěchu možnosti střídání několika hlavních hrdinů v GTA 5, ani šestý díl nezůstane jen u jedné postavy. Nejčastější spekulace tvrdí, že v očekávané hře budou hlavní postavy, mezi kterými se budeš moci libovolně přepínat, hned 4. Z toho jedna by měla být dokonce žena. Podle zdrojů by navíc ani v GTA 6 rozhodně neměl chybět režim multiplayer, takže i v novém díle se budeš moci těšit ze hry GTA online společně se spoluhráči z celého světa.

Zpříjemni si čekání s GTA trilogy

Ale nepředbíhejme. GTA 6 je zatím stále v nedohlednu. Zpříjemnit si čekání na tuhle novinku však můžeš kultovní klasikou, která tvůj tep dokáže určitě i teď zrychlit stejně dobře jako před pár lety. Vrať se zpátky do tří ikonických měst a prožij znovu tři nezapomenutelné příběhy. Ovládni celé město a užij si zábavu, která nikdy nekončí. Pusť se do GTA Trilogy. Stačí si jen vybrat, na kterou pecku se vrhneš jako první. Bude to GTA 3, známé také jako GTA: Liberty City, které tě přenese přímo do podsvětí metropole podobné reálnému New Yorku? Nebo je tvou srdcovkou GTA: Vice City, kde se můžeš podívat zpátky do stylových 80. let minulého století a rychle si podmanit celé slunné město? A co takhle vrátit se do legendárního San Andreas v GTA: San Andreas a vžít se do role gangstera CJ? S balíkem GTA trilogy nebudeš vědět co dřív.

Tak už na nic nečekej, vyber si své město a začni šéfovat podsvětí!