Nejlepší hry s rozhodnutími ovlivňujícími příběh - část 1

7. listopadu 2022

Také si při sledování filmu často říkáš „Ne, tohle nedělej!“ a přeješ si, aby se postava rozhodla jinak? No, kromě Black Mirror: Bandersnatch ti to žádný film bohužel nedovolí. U her je to ale jiná. Hry plné rozhodnutí, kterými jako hráč určuješ, kam se bude příběh ubírat, tvoří celou oblíbenou herní kategorii. A právě na ni se v tomto článku podíváme.

Hry, ve které rozhoduješ o příběhu, je snem každého hráče. Jak si ale určitě umíš představit, nadesignovat spoustu alternativních příběhových linií, které se s každým rozhodnutím větví, vážně není nic snadného. Proto se některé příběhové hry větví více a některé méně. Doporučíme ti ty, které rozhodně stojí za zahrání, protože nejenže o příběhu rozhoduješ, ale je navíc zatraceně dobrý.


The Walking Dead (Telltale Games)

Hry od Telltale Games patří k našim oblíbeným, proto začneme s příběhovou hrou založenou na známém komiksu o zombie apokalypse – The Walking Dead. Má celkem čtyři pokračování, a ještě jeden spin-off. Takže máš před sebou pár desítek hodin skvělé zábavy.

Jako první tě na hře asi upoutá skvělý vizuální styl; vzhledem k tomu, že vychází z komiksu, provedení sedí jak rána do zombíkova mozku a skvěle dotváří celou atmosféru hry. Není to ale zdaleka to jediné, co je na hře skvělé.

V The Walking Dead: Season One rozehraješ zajímavý příběh, který se točí kolem malé dívenky Clementine (česky Klementýnka). V prvním díle hraješ za Leeho, který malou Klementýnku potká a bere ji prakticky jako dceru. V dalších pokračováních už hraješ přímo za dívku a jsi svědkem toho, jak se z roztomilé ustrašené Klem stává neohrožená bojovnice.

Ve hře narazíš na mnoho dalších postav, které jsou pro další příběh více či méně důležité – to závisí i na tobě a tvých rozhodnutích. Dostaneš se do situací, kdy budeš muset rozhodnout, koho zachráníš a kdo zemře, koho se zastaneš a koho si znepřátelíš. Tvá rozhodnutí ovlivňují i následující příběh, i když je nutno dodat, že ne až tak výrazně. Kupodivu to ale vůbec nevadí, protože tě hra vtáhne natolik, že se budeš chtít hned pustit do pokračování, kde přibude i další hratelná postava Javier.

Life is Strange

Mezi nejlepší příběhové hry musíme určitě zařadit i hru Life is Strange, která má v tuto chvíli také čtyři pokračování a jeden spin-off. Nás ale nejvíc zaujala jednička. Ačkoliv tu hraješ za pubertální dívku na americké střední škole, snadno se do ní vžiješ i jako chlap. Max studuje fotografování a po letech se proto vrátila do svého rodného města, kde opět potkává svou (tehdejší) nejlepší kamarádku Chloe. Když je Chloe zastřelená, zjistí Max, že má superschopnost vracet čas a zachrání jí život. A tím se rozjíždí celý příběh.

Vracení času je totiž ústředním mechanismem této příběhové hry: rozhodnutí, která učiníš, můžeš totiž – v případě, kdy se ti nelíbí výsledek – vrátit zpátky. S Max se nejen potloukáš po školním kampusu a navazuješ vztahy s ostatními studenty, ale odhaluješ příběh ztracené Rachel, která u Chloe, zatímco jsi byl(-a) pryč, zaujala tvé místo nejlepší kamarádky. Také tě zajímá, co znamená to hrozivé tornádo, které se ti pořád zjevuje.

Hra se sama o sobě nevětví tolik – má dva možné konce a různé možnosti toho, jaký máš vztah s jednotlivými postavami. Chloe i se záhadnou Rachel pak potkáš i v prequelu Life Is Strange: Before the Storm. Další pokračování už mají jiný nesouvisející (ale rovněž skvělý) příběh.

Detroit: Become Human

Jestli jsme u předchozích dvou titulů říkali, že se příběh větví jen lehce, u Detroitu je to něco úplně jiného. Doslova tu můžeš (na grafu) sledovat nespočet rozhodujících momentů, které vedou tvůj příběh buď tím, nebo oním směrem. Tím se Detroit rozhodně řadí mezi nejpropracovanější hry s příběhem.

Budeš hrát hned za tři postavy. Všichni jsou to androidi, každý z nich ale úplně jiný. Rozhodnutí, která ve hře učiníš, rozhodně nejsou „jen tak“ – jejich důsledky později či dříve pocítíš, a to celkem výrazně. Včetně takových, která ti připadala naprosto bezvýznamná. Díky výraznému větvení je tvůj průchod hrou vlastně unikátní a více než v jiných titulech opravdu ty sám rozhoduješ o příběhu i o cíli, ke kterému směřuješ.

Projít hrou ti zabere přes 11 hodin. Prohledat ale všechny možnosti které jsi minul – alternativní konce, různé smrti a vztahy mezi jednotlivými postavami – ti zabere klidně ještě dvakrát až třikrát tolik. Nudit se při podzimních večerech tedy rozhodně nebudeš.

Zaklínač 3

Když se řekne jméno Geralt, pravděpodobně se ti vybaví zcela originální fantasy svět plný soubojů, magie a všudypřítomných příšer, už ale ne příběhová hra. To je ale chyba. Dnes už RPG klasika Zaklínač 3 v sobě ale skrývá i úžasnou atmosféru a naprosto fenomenální skvělý příběh plný odboček, větvení a rozhodnutí, který pohltí i hráče, kteří fantasy příliš neholdují.

Hra se odehrává v open worldu, ve kterém se vydáváš kam chceš a kdy chceš. Hlavní příběh doplňuje nepřeberné množství vedlejších úkolů a ano, i ty mají vliv na celkový průběh hry. Odehrát Zaklínače i s rozšířeními Srdce z kamene a O víně a krvi ti zabere asi 200 hodin. A není výjimkou, že učiníš nějaké rozhodnutí a jeho dopady pocítíš třeba až za 30-40 hodin hraní.

Hlavní konce jsou tu v podstatě tři, ale je tu ještě mnoho dalších vedlejších, které souvisí s osudy jednotlivých vedlejších postav nebo skupin, které se ve hře vyskytují. Je to třeba příběh Krvavého Barona nebo osud Skellige – které se odvíjí různými směry podle tvých rozhodnutí.

Road 96

Zemi Petria, ve které žiješ, ovládá autoritářská vláda. Ty jako mladý, nadějný a chytrý disident chceš prchnout za kopečky. K hranicím ale vede dlouhá cesta a je jen na tobě, jak ji překonáš. Jestli pojedeš autobusem, stopem nebo půjdeš pěšky (pravděpodobně to budeš různě střídat). Po cestě potkáš zajímavé lidi a čekají tě i nějaké rozhodující dialogové volby. Rozhodování je v Road 96 ale především o tom, jakým způsobem celou cestu zdoláš (a tím pádem jaké vedlejší příběhy tě čekají), protože, stejně jako ve skutečném životě, každá je jiná.

Pokud máš rád road tripy nebo sis vždycky přál na jeden vyrazit, bude Road 96 přesně tvým kanystrem benzínu s vůní dálek a svobody.

Na další hry s epickým příběhem, na který jen tak nezapomeneš, se podíváme zase příště. Zatím žij svůj příběh blaze, radostně a hlavně hravě.