Nejlepší hry na VR

10. dubna 2023

Ačkoliv se to možná nezdá, VR (virtuální realita) pro PC je tu s námi už od bouřlivých devadesátek. Od té doby technologie pokročila o několik světelných let kupředu a dnešní VR headsety ti zprostředkují dokonale imerzivní zážitek. Přečti si naše tipy na ty nejlepší VR hry, kvůli kterým rozbiješ prasátko a pořídíš si VR headset i ty!

Dostal jsi pod stromeček nový Valve Index, Oculus Rift, HTC Vice či jiný VR headset? Nebo o jeho koupi přemýšlíš? Pro jedinečný herní zážitek je skvělý hardware ovšem jen nutná podmínka, nikoliv ale dostačující! Jinými slovy – aby mělo nové železo smysl, musíš ho naládovat těmi nejlepšími peckami, které současná VR produkce nabízí. Abys nemusel dlouho pátrat, přinášíme přehled VR her, které fakt stojí za to.

Half-Life Alyx

Po právu kultovní série Half-Life od legendárního studia Valve se ke zklamání milionů fanoušků po celém světě bohužel nikdy nedočkala třetího pokračování. To ostatně platí i pro jejich další neméně slavnou herní sérii – Portal (ne náhodou se v komunitě s oblibou říká, že Gabe Newel, výkonný ředitel Valve, neumí počítat do tří). Ačkoliv Half-Life 3 nikdy nespatřil světlo světa (a patrně ani nikdy nespatří), Valve na zástupy fanoušků tak úplně nezapomnělo a nachystalo prequel celé série s názvem Half-Life Alyx, který je exkluzivně určený pro VR.

Jak tomu bylo dobrým zvykem u Half-Life i Half-Life 2, které ve své době nevídaným způsobem posouvaly technologické i herní možnosti a limity na zcela novou úroveň, Valve s Alyx stejným revolučním způsobem posouvají zážitek z hraní VR her na PC i konzolích. Bez nadsázky lze prohlásit, že Alyx je vůbec tou nejpromyšlenější a nejpropracovanější VR hrou, kterou si můžeš zahrát.

Zažiješ nevídané možnosti interakce: ve které jiné střílečce můžeš vlastní rukou chytit letící granát a ladně jej vrátit odesílateli? Kde jinde přebíjíš zbraně tak, že pohybem vlastní ruky vyhodíš prázdný zásobník, sáhneš si do batohu pro nový, vložíš ho do zbraně a tu následně natáhneš? V jaké jiné hře řešíš logické prostorové hádanky jemnou ruční manipulací? I ta nejbanálnější věc je prostě v Alyx fenomenálně realistická: otevírání dveří, kdy stejně jako v reálu prostě vezmeš za kliku, stiskneš ji a pohybem ruky otevřeš.

K tomu všemu si připočti fantastickou grafiku, dechberoucí atmosféru, a hlavně skvělý příběh, který je dalším střípkem do fantastické mozaiky Half-Life univerza.

Simulátory

Ať už patříš mezi milovníky rychlých kol jakéhokoliv druhu, všeho, co létá nebo i těch nejobskurnějších lidských činností (jako je například účetnictví), téměř kterýkoliv herní simulátor dostane ve VRku nový rozměr.

Pravděpodobně tím vůbec nejlepším leteckým simulátorem současnosti je Microsoft Flight Simulator 2020. Nejenže tě v něm čeká přes 20 propracovaných letadel od malých strojů až po ty největší letouny, z nichž každý má svůj jedinečný fyzikální model, který odpovídá realitě. Proletět se ale můžeš doslova kdekoliv po celém světě – hra sice obsahuje více než 30 ručně zpracovaných letišť, ale komunita neustále přidává další obsah, a především: díky integraci s Google mapami si můžeš zalétat, kde se ti jen zamane. Dokonce si můžeš navolit i denní dobu a povětrnostní podmínky (nebo je nastavit podle reality). Ve VR se můžeš navíc rozhlížet v kokpitu přesně jako ve skutečnosti (včetně možnosti se virtuálně posadit i na místo pasažéra), což zejména u větších strojů posouvá herní zážitek na novou úroveň.

Pokud se ti létání líbí, ale komplikované ovládání letadel ti nerve zrovna žíly nadšením a rád bys vyzkoušel některou z PS4 VR her, mrkni na Eagle Flight, kde na vlastní kůži (nebo spíš křídla) zažiješ pravý smysl rčení „být volný jako pták“. Ve hře prozkoumáš krásy Paříže z ptačí perspektivy, ale zúčastníš se i vzdušných soubojů, které jsou velmi propracované. K tomu si připočti možnost kooperativní hry a máš VR pecku se zcela unikátním zážitkem jak vyšitou.

RPG a hororové hry na VR

Máš konzoli a paříš rád RPGčka nebo hororovky? Máme pro tebe jedno z nejlepších RPG všech dob, pátý Skyrim, který je speciálně upraven jako PS4 VR hra. A aby toho nebylo málo, ve speciálním balíčku získáš spolu se Skyrimem hned další 3 VR hry:

  • Resident Evil 7 – jednu z nejlepších hororovek,
  • Astrobot – pohodový relaxační platformer,
  • Everybody’s Golf – golfový simulátor v překrásném prostředí.

Her pro VR je už poměrně nespočet a nepatří mezi ně jen singleplayerovky, ale také kooperačky. Ať už preferuješ jakýkoliv herní žánr a styl hraní, tak doufáme, že sis mezi zmíněnými kandidáty našel svého favorita. A jestli ne, určitě si neváhej o nějakou hru napsat KLIKNUTÍM TADY a my ji třeba časem přidáme.