Jaká je historie a blízká budoucnost populární série Far Cry?

4. září 2022

Far Cry – co najdeš za hranicí bez zákona v letošním i příštím roce?

Nejsi tu sám. Ještě je tady někde on, tvůj fatální nepřítel, tvoje Nemesis. A pro vás oba není v tomhle světě místo. Tvoje myšlenky přeruší zapraskání větve v nedalekém křoví. Instinktivně tasíš zbraň a vypustíš směrem do křoví dvě krátké, ale přesně mířené dávky. Džunglí zazní smrtelný výkřik. Mezi tebou a tvojí Nemesis stojí o jednoho nohsleda míň. Pořád jich zbývají tisíce. Bude to dlouhá a bolavá cesta. A zatraceně krvavá.

Vítej v univerzu her Far Cry. Tahle franšíza je dnes už v podstatě klasikou svého žánru, tedy žánru FPS, tedy 1st person stříleček čili her viděných z pohledu první osoby. Svojí popularitou šlape na paty i samotnému zakladateli žánru, nikomu jinému než legendárnímu Doomovi. A v mnoha aspektech ho dokonce i předčí, zejména obrovským žijícím otevřeným světem a nelinearitou! A proč ho nazýváme klasikou? První Far Cry vyšel už před více než 18 lety! A od té doby jsme se až do letoška dočkali rovnou 5 samostatných pokračování a 9 spin-offů.

O co kráčí, hráči?

Každý Far Cry je trochu jiný a přináší odlišný příběh a odlišné narativní prvky (byť zrovna silný a propracovaný příběh nepatří právě mezi největší devízy franšízy). Co ale celou sérii Far Cry naopak spojuje, je v úvodu zmíněný open-world a téma divočiny, ve které se ocitneš. Zapomeň na nudné koridorové střílečky, už Far Cry 2 přinesl v roce 2008 na svoji dobu tak nevídaně obrovitánský svět s otevřenými prostranstvími, že jej mnozí hráči považovali zpočátku za zabugovaný. A když otevřená divočina, počítej s tím, že v ní rozhodně nebudeš sám. Tohle není žádné safari pro rodinky, po krku ti půjdou nejen šelmy a divoká zvířata, ale především mraky nepřátel, kteří považují výrazy jako je „slušnost“ nebo „morálka“ za urážky nejhrubšího kalibru.

A když už mluvíme o kalibru, budeš tady mít k dispozici celý arsenál konvenčních, ale i naprosto bizarních, zato velice zábavných zbraní. Co je ale na Far Cry nejvíc super, je skutečnost, že nejde jenom o tupý komerční shooter. Jasně, akce si tu užiješ do sytosti, ale vzhledem k tématu divočiny a přežití počítej ve Far Cry hrách i s prvky survivalu a craftingu. Těch je tady tak akorát na to, aby sis trochu odfrkl od frenetické akce, ale zase ne příliš, aby tě nudily. A i samotná akce není v některých případech jen kosení vln hord nepřátel ve stylu Serious Sama. Zejména v pozdějších dílech (Far Cry 5 a Far Cry 6) můžeš zvolit klidně i obezřetnější stealthový přístup, nebo třeba zakempit s dobrou sniperkou.

A když na to přijde, víš kdo je tvůj přítel? Přece nepřítel tvého nepřítele! Takže ano, i když by se to na první pohled nemuselo zdát, tak ve Far Cry najdeš i (byť velice omezené) prvky určité diplomacie a vyjednávání. Někdy zkrátka budeš potřebovat spolupracovat s rebely, partizány a bojovníky za svobodu, kteří se pokoušejí znovu získat kontrolu nad regionem od vládnoucí strany, a možná budeš muset svými činy proti sobě postavit různé strany konfliktu. Protože když se dva perou, ty se (jim do ksichtu) směješ!

Far Cry 3 – raketometem na piráty z Karibiku

V úvodu jsme letmo zmínili první a druhý díl. Pořád jsou to dobré hry, ale na druhou stranu se na nich už přeci jen kapku podepsal zub času. V případě Far Cry 3 se také bavíme o desátém křížku na krku, což je na videohru důchodový věk, ale trojka rozhodně stojí za zmínku. Do série totiž vnesla výše zmíněné RPG a survival prvky. Díky perfektně propracované a dlouhé singleplayer kampani si Far Cry 3 rychle získal oblibu, prodalo se téměř 10 mega kopí hry a t.č. byla některými hráči považovaná za vůbec jednu z nejlepších videoher všech dob (brzy také vyšlo DLCčko Blood Dragon).

A o co v trojce jde? Při seskoku padákem v Karibiku nevědomky přistaneš i s kamarády na ostrově, který okupují samozvaní piráti. Je na tobě, abys přátele osvobodil a svrhnul vůdce pirátů. A proč je trojka taková pecka a zatraceně dobrá hra i přes své stáří? Boží hratelnost a obrovský otevřený herní svět, který můžeš libovolně prozkoumávat a cestovat po něm pomocí různých vozidel, včetně dunových bugin, terénních vozidel, nákladních vozů, vodních skútrů, člunů a paraglidu. Později ve hře najdeš i wingsuit a zalétáš si!

Lovem různých zvířat a lootováním jejich mrtvol získáváš materiály nezbytné pro výrobu nových předmětů, jako jsou pouzdra na zbraně a pouzdra na munici. Můžeš obsazovat na různé rádiové věže a odstranit rušičky, čímž se ti otevřou oblasti mapy a zvýrazní se různá zajímavá místa. Odemkneš si také novou zbraň a získáš přístup k vedlejší misi se zásobováním. Zatímco piráti ovládají ostrov, můžeš infiltrovat a osvobodit četné nepřátelské základny. Tím se stanou spřátelenými základnami pro rebely, což ti odemkne další vedlejší mise.

Far Cry 4 – atentát na dalajlámu

Far Cry 4 vyšla dva roky po třetím dílu, tedy v roce 2014, a byla to opět bomba. Zavede tě do fiktivní himalájské země Kyrat a sleduje příběh Ajaye Ghalea, mladého Kyrati-Američana, který se ocitá v občanské válce mezi kyratskou královskou armádou, ovládanou tyranským králem Paganem Minem, a rebelským hnutím Zlatá stezka. Hra se opět zaměřuje na boj a průzkum; bojovat budeš s nepřátelskými vojáky a nebezpečnými divokými zvířaty pomocí široké škály zbraní (včetně pistolí, revolverů, brokovnic, útočných pušek, samopalů, luků, plamenometů, raketometů, granátometů a odstřelovací pušky). Oproti trojce ale čtyřka nabídne ještě více RPG prvků, více rozvětvený příběh a mnoho vedlejších misí a subquestů.

Otevřený herní svět je rozdělený na dvě poloviny: Severní a Jižní Kyrat. Začínáš na jihu a můžeš jej téměř okamžitě prozkoumat, ale Severní Kyrat odemkneš pouze v průběhu příběhu. Mapa se postupně otevírá osvobozováním zvonic, osvobozuješ je od vlivu Pagan Min a umožňuješ tak expanzi rebelů Zlaté stezky. Svět je posetý základnami ovládanými Pagan Minem, které postupně infiltruješ. Můžeš najít ale i větší základny nebo pevnosti, které mají silnější obranu a obtížnější kombinace nepřátel. Pokud se ti podaří úspěšně osvobodit tyto základny, budou ti po zbytek hry sloužit jako fast travel checkpointy. Far Cry 4 nabídne mnoho vedlejších misí, včetně záchrany rukojmích, pátrání po likvidaci bomb a loveckých misí.

Far Cry 4 obsahuje navíc kooperativní multiplayer známý jako „Guns for Hire“, který podporuje až dva hráče. Režim je oddělen od singleplayer kampaně a můžeš v něm volně prozkoumávat herní svět, porážet nepřátele a infiltrovat se se svým společníkem do základny. Kromě kooperativního režimu můžeš získat přístup k několika kompetitivním multiplayer režimům, které mají asymetrickou strukturu. Hraješ v nich buď za člena Rakhasy, nebo Zlaté stezky. Rakshasové jsou vybaveni luky a šípy a mají schopnost se teleportovat a přivolávat divokou zvěř, aby jim pomohla. Členové Zlaté stezky jsou vybaveni zbraněmi a výbušninami a mají přístup k obrněným vozidlům.

Far Cry 5 – likvidace ďábelské buňky kultistů

Far Cry 5 pokládají mnozí herní recenzenti i samotní hráči za vůbec nejvydařenější díl celé série (také jde o nejrychleji prodávaný titul franšízy). Far Cry 5 se odehrává v Hope County, fiktivní oblasti Montany, a točí se kolem tajemného projektu u Eden's Gate, kultu soudného dne, který ovládl kraj pod vedením svého charismatického a mocného vůdce Josepha Seeda. Hraješ za nejmenovaného mladšího zástupce šerifa (postavu si na začátku hry můžeš navíc libovolně naskinovat), který uvízne v Hope County a musí spolupracovat s různými frakcemi odporu, aby osvobodil region od despotické vlády Semen a Eden's Gate. Náplň hry je opět stejná, jen přibylo více dopravních prostředků, zbraní a RPG možností. Far Cry 5 také obsahuje editor map a kooperativní i kompetitivní multiplayer.

Na rozdíl od předchozích dílů klade Far Cry 5 mnohem větší důraz na melee combat, takže se můžeš těšit na celou paletu zbraní na blízko. Zkrátka ale nepřijdou ani příznivci snajpování – oproti předchozím hrám je ve Far Cry 5 vylepšený balistický systém, který ti poskytne mnohem realističtější zážitek. Další peckou je tentokrát prakticky od začátku hry rovnou přístupný a skutečně extrémně rozsáhlý open-world. Nikdo tě nebude vodit za ručičku a říkat, kam máš jít a co máš dělat. Na druhou stranu máš absolutní svobodu a pokud tě baví prozkoumávání, ve Far Cry 5 si ho užiješ víc než skaut první táborovku.

Dokončením akcí v rámci každého regionu na mapě získáváš „body odporu“, které se sčítají a spouštějí hlavní příběhové události. Tyto body odporu také přispívají do „měřiče odporu“, který rozděluje každý region do tří úrovní představujících relativní úroveň obtížnosti regionu. Takže při prvním vstupu do regionu narazíš na základní nepřátele; ale jak se odpor zvyšuje, budeš čelit stále tvrdším maníkům.

Far Cry 5 dále obsahuje náborový systém „Guns for Hire“, ve kterém můžeš naverbovat místní obyvatele, aby bojovali po tvém boku. Kromě těchto Guns for Hire obsahuje Far Cry 5 také „specialisty“ nebo NPCčka s vlastními jedinečnými dovednostmi a osobnostmi. Náborový systém nahrazuje „beacon“ systém používaný v předchozích titulech. Na rozdíl od nich můžeš obligátní divokou zvěř tentokrát i ochočit, bude ti pak pomáhat v boji a plnit tvoje příkazy.

Na co se můžeš těšit dál?

Po nepříliš vydařeném (ale ani vysloveně špatném) Far Cry 6 napjatě očekáváme, kdy Ubisoft oficiálně oznámí Far Cry 7 a držíme palce, aby navázal na veleúspěšnou pětku a opět zvedl laťku a čest série Far Cry. Série vynikajících akčních her, které sice neoslní příběhem a postavami, ale z obyčejného koridorového FPS základu tvoří extrémně zábavný mix RPG, survivalu a open-world explorace. Tak zábavný a unikátní, že se mu může vyrovnat jen málo her podobného typu.