Halloweenská atmoška? Zapař tyhle hororovky!

28. září 2022

Chceš na Halloween tu správnou atmošku? Zapař tyhle hororovky!

Máš rád pocit napětí a baví tě se bát? Troufáš si kráčet potemnělou budovou, kde se ozývá skřípání podlahy, vrzání dveří, tlumené skřeky a ty netušíš, co se bude skrývat za dalším rohem? Nezalekneš se okultistů, podivných zmutovaných příšer, psychicky narušených jedinců a umíš opravdu dobře utíkat? Hororové hry mají svoje nesporné kouzlo a dodají Halloweenu (nebo jakémukoliv temnému večeru) tu správnou atmošku! Pokud nevíš, po které sáhnout, máme pro tebe pár tipů.

Pokud jsi žádnou hororovou hru ještě nehrál a pořádně nevíš, proč bys vlastně měl, věř, že se jedná o zcela unikátní adrenalinový zážitek. Pokud jsi někdy viděl nějaký hororový film a bavil tě, ale chtěl bys raději ještě něco víc, jsou počítačové hororovky přesně pro tebe. Ono totiž koukat na horor a hrát ho, to je úplně jiný zážitek. Mnohem intenzivnější a realističtější. I pokud sleduješ nějaký hororový let's play, jsi pořád od kompletního prožitku trochu odtržený, protože hru sám neovládáš.

Takže se pojď s námi opravdu upřímně bát – přinášíme výběr těch nejlepších hororových her.

Outlast 1 a 2: klasika, kterou bys měl znát

Pokud se pohybuješ v herním světě, pravděpodobně jsi o Outlastu minimálně slyšel. Jedná se totiž o jednu z nejoblíbenějších hororových počítačových her.

V prvním díle z roku 2013 jsi investigativní novinář, který dostal za úkol napsat článek o psychiatrické léčebně Mount Massive Asylum. Tu se následně vydáváš prozkoumat a jak je ti asi jasné, nebude to úplně příjemná prohlídka po boku s hodnou paní doktorkou, kávou a talířkem sušenek. Blázinec je v hrozném stavu, naprosto nehlídaný, ale pacienti ho neopustili. Zvládneš přijít na to, co se na tomto šíleném místě stalo?

O čtyři roky mladší Outlast 2 na ten první navazuje pouze postavou novináře, jinak žádnou příběhovou souvislost nemá. Jedná trochu víc o psychologickou hororovku, protože tentokrát budeš čelit prapodivným okultistům kdesi uprostřed ničeho na arizonském venkově. Na druhou stranu se zde nachází poměrně velké množství dost brutálních a explicitních scén. Outlast 2 se s tebou zkrátka vůbec nemaže a pokud s hororovkami začínáš, raději zkus nejdříve první díl. Jestli na tebe ale byl málo, dvojka tě pravděpodobně nezklame.

Outlast 1 i 2 se zapsal do mysli fanoušků především skvělou prací s napětím, velmi dobře ztvárněným prostředím i příběhem a originální mechanikou, kdy se v naprosté tmě musíš spolehnout na noční vidění ve své kameře, které ale neustále docházejí baterky.

Resident Evil: hororovky plné koncentrované hrůzy

Věděl jsi, že dvě filmové trilogie Resident Evil vycházejí z nejlepších hororových počítačových her? Je jich dvakrát víc než filmů a poslední vyšla v loňském roce (2021). Jedná se o survival horror odehrávající se nejprve v Americe, ale v pozdějších dílech i jinde po světe. Americké město Raccoon City je totiž primárním zdrojem veškerých hrůz, kterým budeš čelit. Zdejší společnosti Umbrella Corporation unikly nebezpečné viry, které z lidí dělají monstra a krvelačná zombie. No a přesně ty ti zkříží cestu.

Jak už bylo řečeno, počítačových Resident Evil je celá řada, takže mezi díly snadno nejdeš takový, který ti bude vyhovovat. Abys pochopil děj, nemusíš znát i předchozí hry, snadno naskočíš téměř odkudkoliv.

Přístupný hráčům, kteří s hororovkami nemají velkou zkušenost, bude (možná paradoxně) právě nejnovější Resident Evil Village. Tvůrci hru totiž odklonili od původního survival horroru (což se dělo už i v Resident Evil 7) spíše do akční střílečky s hororovými prvky.

Pokud ale chceš survival horor plný hrůzy, doporučujeme remake Resident Evil 2 a remake Resident Evil 3.

Phasmophobia: kooperativní hororová hra online

Pokud sleduješ herní streamy a hráčské YouTube kanály, asi ti v roce 2020 neunikla právě hororová hra Phasmophobia. Streameři ji totiž v období Halloweenu rozjeli ve velkém. Není se čemu divit, hra je totiž unikátní v tom, že se jedná o online kooperativní psychologický horor pro 4 hráče. Jako jednu z mála hororovek si ji tedy můžeš zahrát online společně s kamarády. Stanete se lovci duchů, kteří vyšetřují podivné paranormální aktivity. Vašim cílem je v určením objektu najít indicie, které vám pomůžou zjistit, s jakým duchem máte co dočinění… a samozřejmě to musíte přežít, což je popravdě někdy těžší, než by se zdálo. A velmi důležité je spolu navzájem komunikovat.

Hra je velmi nevyzpytatelná, pokaždé vás totiž hodí do jiného prostředí (je jich 7) a vy čelíte zase jinému typu ducha (kterých je celkem 10). Velmi snadno vás vtáhne, protože jakmile dohrajete jednu hru, už jste zase zvědaví, co by váš tým čekalo v té další.

Upřímně – grafika neurazí, ale ani nepotěší, nicméně hráčský zážitek je nebývale silný a atmosféra naprosto skvělá.

Amnesia: skvělý příběh, který vám zvedne tep

Poslední počítačová hororová hra v našem výběru je Amnesia: The Dark Descent. Jak už název napovídá, probudíš se s amnézií, což není žádné hezké dívčí jméno, ale znamená to, že si pamatuješ doslova úplný kulový. To samo o sobě je celkem děsivý, nebo ne? Navíc se nacházíš na hradě z 19. století. Jak, proč…? Nevíme. Ale v jednom kuse se ti to honí hlavou a nepomáhá ani vzkaz, který si sám sobě napsal (předtím, než sis vymazal paměť). Říká, že musíš zabít místního barona, který chce otevřít záhadný portál do jiné dimenze.

Tato hororovka má skvělý příběh, který prozkoumáváním (zdaleka ne snadným) pozvolně odhaluješ. Také obsahuje hned několik konců, které závisí na tvých rozhodnutích, které ve hře uděláš.

Amnesia je perfektní hra pro hráče, kteří chtějí trochu jiný hororový zážitek, založený spíše na příběhu, objevování a logických hádankách (i když lekání tu nechybí). Pokud jsi jeden z nich, máš na Halloween vybráno.

Na závěr ještě pár rychlých tipů na další hororové hry, které na Halloween stojí za to: Dying Light, Alan Wake, Dead by Daylight nebo Left 4 Dead.