For Honor aneb geniální soubojový systém a boží hratelnost

29. srpna 2022

For Honor - přehled hry s geniálním soubojovým systémem

Hrobové ticho nad bojištěm ruší jen křik havranů a nářek několika zoufalců, kteří ke své lítosti ještě nezemřeli. Jejich krev se mísí s bahnem a stéká do blízké říčky. Voda v ní už je stejně rudá jako záře zapadajícího slunce. Rudá krví těch, kteří padli tvým mečem. Bojuješ, nejen abys přežil ty sám, ale aby přežil celý tvůj klan. Bojuješ tvrdě, ale čestně. Bojuješ for honor.

Vítej ve světě hry For Honor. Ve světě 3rd person akční rubačky s českou lokalizací zasazené do období středověku s fantasy prvky. Nečekej ale fantasy open-world ve stylu trojkového Zaklínače, fantastické je ve For Honor hlavně to, že si v rámci jednoho herního světa můžeš vybrat bojovníky, kteří by se ve skutečném středověku rozhodně nemohli vzájemně utkat. Na výběr máš hned z pěti hratelných frakcí.

Všichni hrdinové jsou jedineční, mají odlišné zbraně, styl boje i zvláštní schopnosti. Ať si zvolíš jakoukoliv frakci a vybereš kteroukoliv classu, můžeš vzít jed na to, že tě čeká hutná akce s geniálním komplexním soubojovým systémem Art of Battle, který podle mnoha gamerů patří mezi vůbec nejlepší, jaké můžou současné hry nabídnout. Zabírání a obranu pevností, drancování vesnic, řeky krve, usekané končetiny a hory mrtvých nepřátel pak za sebou necháš v singleplayeru i v multiplayeru, který ti nabídne hned několik režimů. Nejprve se ale podíváme na – pořádně ostrý – zoubek singleplayerové kampani.

Singleplayer kampaň ala Battlefield

Válka ve světě For Honor zuří už tisíc let. Je jedno, kdo ji tenkrát vyprovokoval a proč – jestli šlo o suroviny, útočiště nebo jen starou „dobrou“ nenávist. Stovky let konfliktu už dávno vymazaly příčiny a důvody – realitou všedních dní je všudypřítomné násilí, intrikaření a zrádné kudly v zádech, msty a křivdy, které se nepromíjejí. A když už to skoro vypadá na vratké a pomíjivé příměří, přichází další a mnohem smrtonosnější výzva, jejíž jméno je synonymem totální zkázy: Apollyon, královna Zášť, sestra Smrti, stejně krutá, jako je krásná. Dokážeš se samozvané bohyni války Apollyon a legii jejích poskoků postavit a vybojovat mír? Zápletka a příběh singleplayerové kampaně For Honor je fajn. Není to bohapustý propadák plný klišé, ale na druhou stranu ani nečekej epické dobrodružství s mnoha propletenými dějovými liniemi, jaké nabízí např. již jmenovaný Zaklínač 3. Toho ti naopak připomene překrásná a detailní grafika. For Honor je navíc živá hra (tvůrci neustále přidávají nový obsah) a i přesto, že základní verze vyšla už v roce 2017 a tyhle roky roky bys hře nehádal, For Honor vypadá prostě bombasticky. A hlavně ji v pohodě rozběhneš na plné detaily i se starším PC železem.

Vraťme se ale k samotné hratelnosti. Čeká tě celkem 5 kampaní (za každou frakci jedna), takže máš parádní příležitost si osahat všechny hrdiny a vybrat si toho, kdo ti sedne nejlépe. Jak už jsme zmínili, nečeká tě epický příběh, ale ani samotné questy nepatří k těm nejnápaditějším. Dobuď pevnost, doprovoď trebuchet, někam dojdi. Mise a úkoly jsou trochu repetitivní, ale přesto na tebe už v singleplayeru dýchne hutná atmosféra plná frenetické akce.

Stejně jako třeba v nadpisu zmíněném Battlefieldu slouží singleplayerová kampaň hlavně jako velmi obsáhlý (a podrobný) tutorial. Jeho úkolem je provést tě krok za krokem všemi zákoutími a taji soubojového systému, kterému budeme věnovat celou další kapitolu. Proto doporučujeme, abys nevyměkl a dal si rovnou nějakou těžší obtížnost – sám uvidíš, že souboj proti AI není nakonec tak těžký. AI je relativně pomalá, předvídatelná a hodně odpouští. Na rozdíl od lidských protivníků, proti kterým se můžeš v singleplayerových kampaních dobře naskillit.

Svoji postavu sice expuješ, ale většina odměn za postup a level-up bonusů je spíše kosmetických, spočívajících ve vizuální personalizaci tvého hrdiny. Skiny si ostatně můžeš za herní měnu (Steel) koupit kdykoliv a pokud bys měl děravý měšec, můžeš ho snadno dosypat za reálné peníze. Nebo instantně získat hromadu Steelu v rámci Season Passu. Důležité každopádně je, že postupem především expuješ sám sebe jako hráče a získáváš skill, který se ti bude zatraceně hodit v multiplayeru.

Soubojový systém – absolutní topovka

For Honor nemusí mít hromady dialogů a subquestů, aby vynikl. Jeho hlavní zbraní je totiž naprosto geniální komplexní a extrémně responsivní soubojový systém. Ne, tady se opravdu nebavíme o lehkém a těžkém útoku a základním bloku, For Honor je na úplně jiném levelu. Nevydává se mechanickou – a ne vždy zábavnou – cestou neúprosného realismu jako třeba Kingdom Come Deliverance. Představ si spíš něco, co si hodně bere ze soulsovek, tedy her série Dark Souls od studia Namco Bandai. Pořádně náročných her, které ti nedají nic zadarmo, vyžadují přesné časování akcí, neodpouští ani sebemenší chybičku a prověří tvůj herní skill až na ohlodanou kost. Dobré? Bude to ještě lepší! Přidej k tomu komba ve stylu fatalit Mortal Kombatu. Ve For Honor se tato komba nazývají Feasty a spouští zvláštní akce, díky kterým můžeš přivolat salvu šípů, útok katapultem, vyléčit se a mnoho dalšího. A pořád to není všechno!

Všechny útoky totiž můžeš směřovat hned do 3 rovin (seshora, zprava a zleva). Už vidíš tu nepřebernou škálu možností? A ne, fakt jsme ještě neskončili – přidej k tomu speciální akce schopnosti, které poskytují jednotlivé frakce a classy (např. narážení do nepřátel svými rameny a provádění couvání) a vychází ti špikování soupeřů doslova na milion způsobů!

Přitom na všechno můžeš – a pokud chceš přežít, tak i musíš – adekvátně reagovat: strafovat, uskakovat, parírovat, blokovat. To všechno ve stejné rovině (směru), z jaké přišel útok. To dává neskutečný prostor k taktizování – uděláš krátký rychlý výpad, kdy se mohutný protivník napřahuje k těžkému, ale pomalému úderu? Nebo budeš parírovat? Ale co když soupeř jenom blafuje? A co když budeš strafovat a blokovat donekonečna? Přijdeš velmi rychle o staminu a vzápětí i o hlavu. Tak snadno to opravdu nepůjde.

Tak už je to všechno? NE! For Honor nabízí obrovský počet map, které připomínají všechno, jen ne představu o ráji inspektorů bezpečnosti práce. Mapy jsou plné propastí, ohňů, bodáků a dalších legrací (chybí snad už jenom struhadlové skluzavky do lávových jezírek), které samozřejmě s gustem využiješ jako taktickou výhodu. Případně si to necháš projít hlavou, protože protivník byl rychlejší. Příště budeš i ty! Jakmile ti soubojový systém se všemi jeho nuancemi přejde do krve – a nejlepší průpravou je právě singleplayer – For Honor se ti otevře (stejně jako sečná rána na hlavě protivníka) a poskytne ti naprosto fenomenální zábavu.

Multiplayer aneb každý chvilku tahá sekyrku

Jak už jsme naznačili, multiplayer je to hlavní. Tady teprve oceníš všechny nuance, které ses naučil, všechny bloky, protiúdery, výpady, parírování, finty, feasty, pohyby uložené ve svalové paměti. Sice můžeš hrát proti botům, kteří sice nejsou vysloveně tupí, ale jsou pomalí a vcelku předvídatelní. Brzy tak přijdeš na to, že nepředstavují kdovíjakou výzvu. Rozhodně ne takovou jako lidští protivníci. S těmi se můžeš utkat v obrovském množství map, a to hned v 5 multiplayerových módech.

For Honor 2 – kdy se konečně dočkáme?

Ubisoft (vývojář a vydavatel hry) stále pokračuje ve vydávání nového obsahu For Honor. Dočkali jsme se cross platform vydání a hru si tedy můžeš pořídit pro PC (jako klíč pro službu u-play), X-box One i Playstation 4. I když se o možnosti pokračování v budoucnu hodně šušká, v době psaní tohoto textu Ubisoft bohužel For Honor 2 zatím oficiálně neoznámil. Přesto se na redditu objevil seznam hrdinů a frakcí, které by se měly objevit právě ve dvojce.

Jednička For Honor tak zůstává v mnoha odhledech dosud nepřekonanou multiplayerovou kontaktní rubačkou, která by neměla chybět ve sbírce žádného gamera, který bojuje tvrdě, ale se ctí. Který bojuje for honor.