Filmový trhák a herní skvost - co vše se skrývá za značkou The Last of Us?

4. dubna 2023

Jedna z nejočekávanějších her roku 2023. A nejen her. Spolu s hrou vydanou na PC byl vydán také seriál, který měl premiéru na HBO. Co vlastně vedlo k obnovení série a zfilmování hry? Usaď se, připrav si brýle, pokud potřebuješ a začti se s námi.

Co to vlastně Last of Us je?

Jedná se o postapokalyptický svět zasazený po světě USA s hlavními hrdiny Joel a Ellie, kteří hledají lék na všude přítomnou situaci, kde je celý svět postižen virem Cordyceps.

Cíl je vlastně docela "jednoduchý". Zastavit to, co se děje. Nebo přijít na to, jestli se s tím vůbec něco dělat dá. Postupem času se hráč dozvídá, jak celá situace začala, seznamuje se s dalšími postavami a objevuje krásy zapomenutého světa. Silný příběh, výborná grafika, ikonický soundtrack, sběratelské předměty, to vše je samozřejmostí. Zbývá tomu poslední drobný detail. Někdo, kdo by se těchto dvou hrdinů pomocí ovladače nebo klávesnice s myší ujal.

Trocha historie

První obrázky ze světa Last of Us se dostaly na povrch světa už v roce 2013. Jenže, v té době zažíval svůj největší boom PlayStation a počítačovým pařanům zůstaly oči pro pláč. S nadějí, že PC verze budou vydány později, to však s druhým vydaným dílem v roce 2020, vypadalo velice bledě. A spousta hráčů se po oznámení druhého díle na konzole, začlo s PC verzí loučit definitivně.

Náhle však přišel zvrat. Krátce po vydání druhého dílu na konzole přišlo ohlášení seriálu. A aby těch dobrých zpráv nebylo málo, v tomhle případě platilo, že kdo si počká, ten se dočká a po dalších dvou letech byla ohlášena konečně i PC verze. Seriál i PC verze byly ohlášeny na rok 2023 a vzájemně na sebe s rozdílem měsíce mají navazovat, což se nakonec také stalo. Tahle oznámení znamenala jediné. Odstartování obrovského očekávání a radosti nejen herního průmyslu, ale také toho filmového.

Chábři z Naughty Dog

Až s ohlášením dílu na PC začlo postupně prosakovat, proč vlastně tak dlouho nic na PC vydáno nebylo. Studio Naughty Dog se drtivou většinu času své existence specializovalo právě na konzole, především PlayStation. Úplně první kousky jako Math Jam, Ski Crazed, nebo Dream Zone byly vydány ještě na platformu Apple II, kterou budou pamatovat už jen opravdoví znalci z těch zralejších ročníků. Velkolepý zvrat přišel v roce 1996 v podobě legendárního Crashe Bandicoota právě na PlayStationy, kde se už studio zůstalo po celých 26 let zůstat.

Crash však není jedinou velkou značkou z tohoto studia, proto se od konzole tak těžko odcházelo. Mezi další legendární sérii patří od roku 2001 také Jak. A od roku 2007 také Uncharted, která díky neuvěřitelnému úspěchu byla inspirací pro následovníka trůnu Last of Us, která započala svou jízdu v již zmíněném roce 2013. DLC, rematery, další díl k Uncharted, jen to jediné, po čem se herní svět PC hráčů dožadoval, stále nepřicházelo.

Až rok 2022 dal jakousi naději, že studio si vyslechne své věrné a rozhodlo se stvořit první hru na Windows. Studio ohlásilo Uncharted: Legacy of Thieves na PC, což měl být jakýsi test k tomu, jestli dokážou stvořit hru i na novodobé PC, namísto už historického Applu II. A ono ejhle. Uncharted sklízí nepopsatelný úspěch a Naughty Dog tak zasévá další semínko. To, po čem hráči tak prahli, se konečně vyplnilo. Ohlášení Last of US na PC.

Současnost a budoucnost

A co vlastně s Naughty Dogem bude dál po sklizení všeho úspěchu, co šlo? Tím samozřejmě studio nekončí a v dobu vydání článku je oznámen minimálně jeden další Last of Us titul, který by se měl zaměřovat na multiplayer. Podrobnosti se zatím neví, trošku však doufáme, že blížící se E3 konference přiblíží situaci více. Třeba přijde nejen nastínění více informací o již potvrzeném multiplayeru, ale také další skvělá zpráva, například v podobě druhého dílu také na PC, obnovy starších sérií, nových remasterů, nebo přijde studio s úplně něčím novým. Nezbývá nám nic jiného, než čekat. Snad to nebude trvat tak dlouho, jako první díl mezi PS a PC.

Recenze

My se na našem herním blogu recenzím nevěnujeme, pokud však koupi zvažuješ a chceš si přečíst o hře něco více z nezaujatého hlediska, můžeš třeba kliknout zde na modrý odkaz LAST OF US PART 1 RECENZE. Na stránce najdeš nejen zhodnocení hry, ale také mnoho jiných důležitých informací v herním světě, které se ti někdy mohou hodit.