Dokážeš přežít? Tyhle survival hry prověří tvůj skill!

21. listopadu 2022

Čelíš rád výzvám? Survival hry jimi určitě jsou. Jsi v nich jako Robinson Crusoe nebo Mark Watney v Marťanovi, kteří se o sebe musí postarat ve zcela neznámém prostředí. Ty si to ale můžeš zkusit jen nanečisto, nikdo tě na opravdový pustý ostrov neposílá. Sedni si ke kompu a hraj. Vybrali jsme survival hry na PC, ze kterých si vybereš, jestli chceš bojovat s nepřáteli, nebo čelit nehostinnému prostředí.

Rust (2013)

Rust je PvP survival hra, kde bojuješ s divokými zvířaty, NPC postavami, ale především i s dalšími hráči. Jako v jiných PvP je tvým úkolem zůstat co nejdéle naživu. Kromě boje se musíš vypořádat s hladem, žízní a zimou. Důležité je také těžit suroviny, ze kterých craftíš všechno možné. Výhodné je přidat se do aliance a nebýt na všechno sám. A aby toho nebylo málo, můžeš si postavit základnu, bránit se, aktivně útočit a dělat spoustu dalších věcí. V Rustu jsou primitivní zbraně (luk, kopí, meč), ale i střelné „hračky“.

ARK: Survival Evolved (2017)

ARK je survival RPG, které kombinuje sci-fi a dinosaury. Osedlej si pravěké ještěry a jezdi na nich po rozlehlém světe. Sehnat musíš jídlo, vodu i přátele. S ostatními hráči budujte vlastní kmen a buďte tak ve výhodě oproti jiným hráčům.

Dinosaury můžeš vyžít k chovu, jako dopravní prostředek nebo jako nástroj hromadného ničení. V této online survival hře si samozřejmě užiješ i budování. Můžeš tu stavět naprosto monumentální stavby, a to klidně i v korunách stromů.

Raft (2018)

Měl jsi někdy zlý sen, že jsi uvíznul sám na lodi uprostřed oceánu? V Raftu jsi přesně v této situaci, tedy s drobný detailem. Nejsi na lodi, ale na voru (raftu). Kolem tebe je přitom nekonečná vodní hladina a ty jsi odkázán jen na různé věci, které plavou kolem . Při plavbě oceánem samozřejmě občas narazíš na ostrov nebo tě vítr zanese k opuštěné ropné plošině.

V Raftu nepotřebuješ jen uspokojit své základní potřeby (jako hlad a žízeň), ale navíc čelíš žralokům, ptákům a nepřízni počasí. Raft se ale stále rozrůstá, časem tak na něm můžeš mít vlastní zahrádku nebo farmu. Hru můžeš hrát sám nebo i ve více hráčích.

Minecraft (2009)

Nestárnoucí klasika mezi survival hrami s budováním, kterou asi nemusíme ani představovat. Je to tvůj svět, ve kterém jsi rád? Tak přeskoč na další hru. Pokud ale Minecraft znáš jenom z doslechu, buď si jistý, že určitě nejde jenom o hru pro nejmladší hráć. Ostatně ti, kteří se hrou poté, co vyšla, začali, jsou teď o 13 let starší. A pořád mnohé z nich baví.

Minecraft je totiž unikátní v tom, že nemá žádný jasně daný cíl, je tedy na tobě, co se ve hře rozhodneš dělat. Můžeš těžit suroviny a stavět zajímavé stavby, zabíjet monstra i poklidně farmařit. Populární je především v multiplayeru, ale zabavíš se i sám. U téhle hry se zasekneš klidně na stovky hodin.

The Forest (2014)

Ve Forestu tě čeká hledání potravy, craftění, stavění úkrytů, boj s příšerami a všechno, co by správná survival hra měla mít.

Příběh The Forest je vcelku jednoduchý – jako jediný si přežil leteckou katastrofu a snažíš se na opuštěném ostrově najít svého syna. Jak to ale tak bývá, ostrov není úplně opuštěný, nýbrž plný podivných mutantů, kteří se tě snaží sníst. Abys jim nemusel čelit sám, můžeš tuhle survival hru vyzkoušet i v kooperativním režimu. Rozlehlá otevřená mapa s krásnou přírodou přímo vyzývá k tomu, abys ji prozkoumal křížem krážem a věř, že toho na ní nalezneš spoustu. Možná bude lepší se plížit, obzvláště v noci.

Astroneer (2016)

Astroneer je oddechová survival hra plná prozkoumávání jiných světů. Jsi vystřelený do náhodně vygenerovaného vesmíru, kde se snažíš probádat svou planetu. Na rozdíl od jiných survival her tu není hlavním nepřítelem hlad nebo nepřátelské potvory, ale nedostatek kyslíku. Každá planeta je přitom unikátní, takže si jejich průzkum užiješ. Těžíš suroviny a z nich craftíš vylepšení a provádíš výzkumy. Můžeš hrát i v kooperativním režimu.

Subnautica (2016)

K zajímavému výčtu herních prostředí se přidává i podmořská hlubina, kterou si vychutnáš ve hře Subnautica. Tvůj raketoplán ztroskotal na neznámé planetě, kterou pokrývá bohatý podmořský svět. Jsi tu sám, všude kolem je voda a ty musíš craftovat nejrůznější vybavení a předměty, které ti umožní přežít. Musíš si dát pozor na zákeřné proudy, podmořská monstra a v noci raději vůbec nevylézej ven.

Subnautica má překrásné grafické zpracování i super audio, které tě určitě vtáhne.