Co čekat od FIFA 23?

5. října 2022

Fanoušci fotbalu už netrpělivě vyhlížejí začátek nové Fifa sezóny, protože i když každý rok je tráva zelenější a míč kulatější, ročník 2023 přináší i herní a výrazně viditelnější změny a úpravy, než jen první dvě zmíněné klasiky. Než se ti hra stáhne, pojď s námi prozkoumat nové prostředí okolo fotbalového světa.

Hypermotion2

Ačkoliv se hra hraje výhradně přes ovladače, ať už ty xboxové, nebo od playstationu, na své si konečně přijdou především hráči PC. Tak dlouho jsme čekali, až jsme se dočkali také. Pro konzoláky se nejedná o nic nového, jen vylepšeného. Ale pro PC hráče se z roku na rok mění celá hra. Řeč je o snímání pohybu Hypermotion 2.

Co to vlastně je? Jednoduše řečeno, snímání pohybu. Zní to až moc snadno, že? Není, rozebereme to, neboj se. Jde o algoritmus, který snímá pohyby hráčů a zaručuje plynulost a reálnost pohybu, jako by ses díval na skutečné utkání buď v televizi nebo přímo na stadionu. Na instantní zastavení s míčem tedy zapomeň, do hry přichází reálná fyzika ve všech směrech. Zrychlení, zastavení, kličkování, střela, pohyb míče, to, jak kopneš do míče, a tak dále, a tak dále. Zkrátka každý milimetr zeleného pažitu je teď dokonale zpracován a hře přidal enormní body.

Herní systém a hratelnost

Hypermotionem to jen začalo, koloběh fotbalového života se však spustil ve velkém. Jestli fifě něco chybělo, byly to novinky z herního systému a především chybějící crossplay. Jsme moc rádi, že ti můžem říct a podělit se o tu úžasnou novinu, že obojí v této fifě bylo přidáno.

Nové možnosti zahrávání rohových kopů, přímých kopů a penalt ti dává nové možnosti, jak se vypořádat se svým přítelem, ať už zapluješ do multiplayeru nebo se usadíš v režimu pro jednoho hráče. Obyčejné kliknutí kolečka nebo čtverečku odzvonilo. Hypermotion totiž zapracoval i na typech různých střel.

Načasování je samozřejmě základ, není to však celá alfa omega úspěchu proměnění penalty nebo dobře kopnutého rohu. Především síla a nepochybně správný směr teď záleží na tom, jestli se dá z minima vytěžit branka nebo se pustíš do bránění protiútoku. Pošleš na levý roh leváka nebo praváka? Vyšleš přímý centr nebo dlouhý dloubáček na hranici šestnáctky? Preferuješ rozehrávku na krátko? To vše teď záleží na tom, jak moc úspěšní ze standardních situací budeš. A je rozdíl, jestli pošleš do ohně před branku načechraný centr s rotací, nebo se rozhodneš pro dlouhý dloubáček.

Ženský fotbal

V ročníku 22 k tomu pomalu schylovalo, ve 23 se dílo podařilo vypilovat do dokonalosti. Řeč je o klubové sezoně za ženské kluby z Premier League a Division 1 Arkema (francouzská liga).

Přestože je mužský fotbal rychlejší a i přes úpravu to může být na některé hráče až příliš, ještě větší reálnosti dosáhnou díky ženskému fotbalu. V předchozím ročníku sis mohl vyzkoušet jen reprezentaci špičkových zemí. Nahlédnout za oponu jiné perspektivy taky nezní úplně špatně, nemyslíš? Kdo ví, třeba tam objevíš způsob, který můžeš vyzkoušet na své protivníky v jiných režimech.

Ať už tedy preferuješ anglickou či francouzskou ligu a fandíš kterémukoliv týmu z těchto lig, minimálně pár zápasů si tahle novinka zaslouží.

Všechno dobré jednou končí

Novinek je pro tebe připraveno samozřejmě více, nebudeme ti však prozrazovat všechny, protože už máš jistě staženo a nemůžeš se dočkat na prvotní spuštění tohoto vydání. Nedivíme se ti, za nás se hra opravdu. A nezáleží, jestli preferuješ Football Ultimate Team nebo kariéru, každý režim dostal hezké vylepšení a mnoho úprav.

Jak už to tak však bývá, každá éra má svůj konec. A FIFA toho není výjimkou. Celá franšíza má za sebou jednu z nejúspěšnější sportovní série na světě. Slova fotbal a FIFA se tak skloňuje v každém státě. Od dalšího roku se však už nebude jednat o klasickou FIFU, protože těm končí po téhle sezoně smlouva na licence a UEFA se rozhodla licenci neprodloužit. Těžko tak říct, jestli je to dobře nebo špatně, nicméně každé zavřené dveře otevřou nové a nezbývá nám nic jiného, než si počkat, jak si "nová" hra v dalších letech povede. Čekání si může také zkrátit jiným dílem, na celou sérii můžeš nahlédnout kliknutím na MODRÝ ODKAZ.