Je Key4You.cz součástí šedého trhu?

Je Key4You.cz
součástí šedého trhu?

Krátká a jednoduchá odpověď: Key4You.cz součástní šedého trhu není.

Chápeme ale, že „šedý trh“ je poměrně široké téma a samotné tvrzení bez detailnějších informací stačit nebude. Je to tak správně, člověk by měl chtít co nejvíce informací.

Pojďme se proto podívat na jednotlivé praktiky spojené s nákupem a prodejem herních klíčů u nás i ve světě a přidejme k nim komentář ze strany Key4You.cz.


Key4You.cz není tržiště

Hned na začátku je důležité zdůraznit, že Key4You.cz není tržiště, na kterém by mohl své zboží prodávat kdokoli – ať už se bavíme o ověřených, či hůře anonymních subjektech. Naopak, všechny klíče prochází přímo našima rukama. Máme tak naprosto jasný přehled o tom, z jakých zdrojů jednotlivé tituly jsou.

I proto můžeme s jistotou prohlásit, že naši dodavatelé jsou naprosto standardní prodejci, distributoři, popřípadě rovnou samotní vývojáři, kteří se šedým trhem nemají vůbec nic společného. Všechny klíče získané pro Key4You.cz tedy pochází z oficiálních zdrojů, jsou jasně dokumentované, je z nich odváděna daň – jednoduše mají jasně dohledatelnou minulost.

A co je nejdůležitější, spravedlivá část peněz putuje přímo k vývojářům.

Na tomto místě se nabízí zcela relevantní otázka, kdo vaši dodavatelé jsou? Máte konkrétní jména? Máme, tyhle informace ale s ohledem na smluvní podmínky, stejně jako na konkurenční prostředí uvádět nemůžeme, a ani nechceme.

Znovu ale opakujeme, jedná se o několik naprosto standardních dodavatelů včetně sublicenčních zastoupení jednotlivých studií.

Naši dodavatelé jsou standardní prodejci, distributoři, popřípadě rovnou samotní vývojáři.

Přeprodej levných klíčů z internetových tržišť

„Dobře, co ale klíče ze všemožných tržišť? Kupujete je na těchto místech za hubičku a se ziskem prodáváte na Key4You.cz?“

Toto navazuje na výše zmíněné řádky – Key4You.cz hry získává jen standardní cestou. Přestože se některé tituly na tržištích opravdu prodávají za naprosto nesmyslně nízké částky, nejedná se o zdroj, který by nás jakkoli zajímal.

Na první pohled je totiž evidentní, že nejde o úplně „čistě“ získané kousky. Nechceme se pouštět do spekulací spojených s cenotvorbou, tušíme ale, kam prodejce s cenou ještě může jít, a kam už ne. Pochybné klíče jsou tedy jasně patrné a my s nimi nechceme mít nic společného.

Protože ale chceme být úplně upřímní, musíme přiznat, že v úplných začátcích se u nás několik takových klíčů pravděpodobně objevilo. Bavíme se ale každopádně o době před mnoha lety, kdy o šedém trhu všeobecně nikdo nevěděl a ani my ještě neměli takový rozhled. V každém případě šlo o výjimečné případy, které se týkaly maximálně jednotek her.

Dnes, stejně jako posledních více než 5 let, jsou jediným zdrojem jen a pouze standardní/oficiální kanály.


Přeprodej klíčů z východu a regionální klíče

Jako šedý trh by určitě šly označit také přeprodávané klíče určené původně pro jiné, ekonomicky slabší trhy – typicky Rusko, Ukrajinu a další východní země, ve kterých distributoři pracují s nižší cenou.

Praxí některých prodejců je přitom prodej právě těchto verzí. Má to však háček, hry jsou většinou lokálně uzamknuty – což dokáže zkušenější uživatel internetu bez problémů obejít. Je s tím ale spojeno riziko zablokování či odebrání titulu z knihovny. A vývojářům jde samozřejmě menší odměna.

Důležitá je každopádně skutečnost, že ani takové klíče na Key4You.cz nenajdete. I proto se v názvech námi prodávaných titulů mimochodem neobjevují přívlastky jako GLOBAL, RUS a podobně.

Všechny hry zakoupené na Key4You.cz jsou určeny pro český, případně slovenský trh.


Fyzicky kradené klíče

Vykradené kamiony s fyzickými kopiemi hry – i to se bohužel v zahraničí několikrát stalo. Tady se vůbec nebavíme o šedém trhu, ale o pěkně černých a nelegálních aktivitách.

Je samozřejmostí, že s tímto Key4You.cz nikdy nemělo, nemá a nikdy mít nebude co do činění.

Uvědomujeme si, že bez herních vývojářů, jejich kreativity a tvrdé práce by žádné Key4You.cz
nikdy nebylo.

Kradené kreditní karty a chargebacky

Poměrně častou praxí spojenou s digitálním trhem jsou nákupy na kradené karty. Podvodník s pokoutně získanou kartou nakoupí na oficiálním místě (Key4You.cz, e-shop vývojáře, Humble Bundle apod.) a klíč pak obratem prodá na některém z tržišť.

Když tuto podezřelou aktivitu zjistí původní majitel karty, ozve se bance. Ta si pak od prodejce správně vyžádá vrácení ukradených peněz, včetně dodatečného poplatku/pokuty – tzn. chargeback.

Obětí podvodných nákupů jsme dnes a denně i my, s chargebacky se setkáváme bohužel pravidelně. Těmto nákupům však nejsme schopni nijak zabránit, poznat předem, která karta je kradená a která ne, je prakticky nemožné. No a co si pak „zákazník“ se získaným klíčem dál dělá, to už taky nikdo neovlivní.

Toto je ale riziko našeho podnikání a my s bankami na řešení všech případů maximálně spolupracujeme. Naprosto ale chápeme vývojáře, i pro nás jsou chargebacky nepříjemnou a téměř denní realitou.


Podpora herních vývojářů

Moc dobře si uvědomujeme, že bez herních vývojářů, jejich kreativity, tvrdé práce a všeho, co za touto náročnou profesí je, by žádné Key4You.cz nikdy nebylo.

Rozhodně je nechceme obcházet, zneužívat nebo se na nich obohacovat.

Naopak.

I proto se snažíme být v rámci možností co nejvíce transparentní. Sponzorujeme také několik komunitních akcí (GDS, Retrip, 4FANS, Česká hra roku, Český herní archív a další), hlavně ale s řadou menších i větších studií přímo spolupracujeme.

Rádi v tom budeme pokračovat s kýmkoli dalším.


Key4You.cz transparentní

Šedý trh jako takový nemá úplně přesnou definici, doufáme proto, že jsme se dostatečně zvládli vyjádřit alespoň k těm nejpalčivějším tématům celé problematiky.

Kdybychom ale na něco zapomněli, případně by vás zajímaly jakékoliv další informace spojené s fungováním Key4You.cz, rádi to probereme osobně na e-mailu ondrej.rychtar@key4you.cz.

A těm, kteří to dočetli až sem, tleskáme.